Logo
Drukuj

Fala upałów

włącz .

 

W najbliższym czasie nad Polską ma się pojawić fala upałów. W naszym rejonie nie będą one tak dotkliwe jak w pozostałej części kraju nie mniej polecamy zapoznać się jak ustrzec się skutków upału.

 

           

 

 

 

 

Informacja Ministra Zdrowia

 

Zasady postępowania w czasie upałów

  • Przebywaj wewnątrz pomieszczeń tak długo, jak to możliwe. Jeśli jest brak klimatyzacji, przebywaj na najniższym poziomie budynku, poza zasięgiem światła słonecznego.

  • Utrzymuj chłodne powietrze wewnątrz pomieszczeń poprzez stosowanie żaluzji w drzwiach i oknach.

  • Oszczędzaj elektryczność. W okresie dużych upałów, ludzie mają tendencje do znacznie większego zużycia energii elektrycznej na potrzeby urządzeń klimatyzacyjnych, co prowadzi do niedoboru mocy lub przerw w dopływie prądu.

  • Spożywaj zbilansowane, lekkie posiłki.

  • Regularnie pij duże ilości wody. Osoby cierpiące na epilepsję oraz schorzenia serca, nerek lub wątroby, będące na nisko-wodnej diecie, oraz mające problemy z utrzymaniem płynów, powinny skontaktować się z lekarzem przed zwiększonym przyjmowaniem płynów.

  • Ogranicz przyjmowanie napojów alkoholowych. Mimo, że piwo i napoje alkoholowe zdają się zaspakajać pragnienie, to zazwyczaj powodują dalsze odwodnienie organizmu.

  • Ubieraj się w luźno dopasowane rzeczy, zakrywające możliwie największą powierzchnię skóry. Lekka, o jasnych kolorach odzież, odbija ciepło i promieniowanie słońca oraz pomaga utrzymać normalną temperaturę ciała.

  • Noś okrycia głowy, które skutecznie będą chronić twarz i głowę przed nadmiernym nagrzaniem.

  • Unikaj zbytniego nasłonecznienia. Opalenizna spowalnia zdolność do samoczynnego chłodzenia się. Użyj środków ochrony przed promieniami słonecznymi o wysokim współczynniku skuteczności ochrony.

  • Pamiętaj, że podczas upałów występuje zwiększone zagrożenie przeciwpożarowe. Przebywając w lesie, na podsuszonych łąkach czy ścierniskach, zachowaj szczególną ostrożność i staraj się nie zaprószyć ognia.

Drukuj

Poszukiwania 14 latka w Dunajcu

włącz .

         Dzisiaj w godzinach przedpołudniowych ( około 11:20) na wysokości kąpieliska "Mała Chorwacja" w Jurkowie chłopiec w wieku 14 lat przebywający tam z dwoma kolegami został porwany prze nurt wody. Pozostali chłopcy powiadomili służby o zaistniałej sytuacji. W miejscu zaginięcia działają strażacy z OSP Czchów, OSP Jurków, PSP Brzesko, PSP Tarnów. Niestety na dzień dzisiejszy poszkodowanego nie udało się odnaleźć. Pomimo, iż Dunajec w naszym rejonie niejako traci na swym górskich charakterze nie możemy zapominać, że jest to rwista oraz nieprzewidywalna rzeka, która bardzo często zmienia kształt dna swego koryta.

fot. OSP Czchów

Więcej zdjęć w zakładce interwencję służb

Drukuj

Sprzęt objęty możliwościa dotacji z MSWiA na rok 2017

włącz .

 Zakres przedmiotowy dotacji dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych wynikający z ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2016 r. poz. 239)

 Lista sprzętu objętego dotacją MSWiA w 2017r dla jednostek OSP

 Nazwa asortymentu

 Inwestycje budowlane

 1. remont strażnic

 Sprzęt transportowy

 1.średni samochód ratowniczo-gaśniczy

 2.ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy

 3.lekki samochód ratowniczo-gasniczy ze zbiornikiem wodnym o pojemności min. 1000l

 4.przyczepka do transportu sprzętu

5.łódź ratownicza min. 6 osobowa wraz z przyczepą

 Sprzęt uzbrojenia i techniki specjalnej

 1.zestaw hydraulicznych narzędzi ratowniczych (agregat zasilający, nożyce, rozpieracz)

 2.pompa hydruliczna

Drukuj

Mocowanie sprzętu na pojeździe specjalnym

włącz .

 

      Do niecodziennego wypadku doszło dzisiaj w okolicach Żmigrodu na Dolnym Śląsku niestety skutek okazał się śmiertelne. Z pojazdu uprzywilejowanego OSP wypadł bosak, który spadając podczas jazdy uderzył rowerzystkę powodując jej śmierć. Jak informuję RMF FM w trakcie manweru wymijania rowerzystki przez OSP z powiatu trzebnickiego odpiął się bosak uderzając w poruszającą się rowerem kobietę, strażacy jechali do pożaru trawy. Nie wiedząc, że bosak spadł pojechali dalej, po dojeździe na miejsce zostali przedysponowani do wypadku drogowego, wtedy dowiedzieli się, że to sprzęt z ich wozu. Okoliczności zdarzenia wyjaśniają policjanci pod nadzorem prokuratora. W związku z tą sytuacją przypominamy wymogi stawiane zabudowie samochodu specjalnego.