Logo
Drukuj

Odnaleziono ciało 14-latka

włącz .

      Trwająca od trzech dni akcja poszukiwawcza 14-latka który 20 czerwca około godziny 11 został porwany przez nurt rzeki Dunajec dzisiaj została zakończona. Strażacy z JRG Tarnów oraz JRG 4 Kraków wyłowili zwłoki chłopca. Ciało znajdowało się w rzece na wysokości miejscowości Biskupice Radłowskie (powiat Tarnowski) a wcześniej zostało zauważone przez wędkarzy w Bobrownikach co oznaczało by zniesienie ich przez rzekę około 40km od miejsca porwania przez nurt wody. Jak czytamy na stronie JRG 4 Kraków

"Nurkowie z Tarnowa wydobyli ciało 14 letniego chłopaka w miejscowości oddalonej o 40km od miejsca w którym zaginął. Taka rozbieżność jest wynikiem silnego nurtu na rzece Dunajec, który znacząco utrudnia pracę nurków."

      Fatalnego dnia trzech nastolatków wybrało się nad rzekę w pewnym momencie jeden z nich zniknął pod wodą. Pozostali chłopcy wezwali pomoc. Natychmiast zostały zaalarmowane służby które podjęły akcję ratowniczą, niestety nie przyniosła ona efektu. Po trzech dniach poszukiwań zwłoki chłopca zostały odnalezione.

fot.KPP Brzesko/Informator Brzeski

Drukuj

Numery alarmowe zostają

włącz .

      Wbrew informacją jakie wczoraj ukazały się w licznych mediach MSWiA nie ma zamiaru likwidować dotychczas używanych numerów alarmowych zaczynających się na "99.." i zastąpić ich całkowicie jednym europejskim 112. Dzisiaj MSWiA w oświadczeniu jakie możemy przeczytać informuję, że są to nieprawdziwe informację oraz że Ministerstwo nie ma w planach likwidacji numerów alarmowych.

 

„W związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi informacjami w niektórych mediach, informujemy, że MSWiA nie planuje wygaszania numerów alarmowych (997, 998, 999). Numery te będą w dalszym ciągu obsługiwane. Każda osoba, która z nich skorzysta otrzyma niezbędną pomoc od służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.” - poinformowało w dzisiejszym oświadczeniu.

Drukuj

Fala upałów

włącz .

 

W najbliższym czasie nad Polską ma się pojawić fala upałów. W naszym rejonie nie będą one tak dotkliwe jak w pozostałej części kraju nie mniej polecamy zapoznać się jak ustrzec się skutków upału.

 

           

 

 

 

 

Informacja Ministra Zdrowia

 

Zasady postępowania w czasie upałów

  • Przebywaj wewnątrz pomieszczeń tak długo, jak to możliwe. Jeśli jest brak klimatyzacji, przebywaj na najniższym poziomie budynku, poza zasięgiem światła słonecznego.

  • Utrzymuj chłodne powietrze wewnątrz pomieszczeń poprzez stosowanie żaluzji w drzwiach i oknach.

  • Oszczędzaj elektryczność. W okresie dużych upałów, ludzie mają tendencje do znacznie większego zużycia energii elektrycznej na potrzeby urządzeń klimatyzacyjnych, co prowadzi do niedoboru mocy lub przerw w dopływie prądu.

  • Spożywaj zbilansowane, lekkie posiłki.

  • Regularnie pij duże ilości wody. Osoby cierpiące na epilepsję oraz schorzenia serca, nerek lub wątroby, będące na nisko-wodnej diecie, oraz mające problemy z utrzymaniem płynów, powinny skontaktować się z lekarzem przed zwiększonym przyjmowaniem płynów.

  • Ogranicz przyjmowanie napojów alkoholowych. Mimo, że piwo i napoje alkoholowe zdają się zaspakajać pragnienie, to zazwyczaj powodują dalsze odwodnienie organizmu.

  • Ubieraj się w luźno dopasowane rzeczy, zakrywające możliwie największą powierzchnię skóry. Lekka, o jasnych kolorach odzież, odbija ciepło i promieniowanie słońca oraz pomaga utrzymać normalną temperaturę ciała.

  • Noś okrycia głowy, które skutecznie będą chronić twarz i głowę przed nadmiernym nagrzaniem.

  • Unikaj zbytniego nasłonecznienia. Opalenizna spowalnia zdolność do samoczynnego chłodzenia się. Użyj środków ochrony przed promieniami słonecznymi o wysokim współczynniku skuteczności ochrony.

  • Pamiętaj, że podczas upałów występuje zwiększone zagrożenie przeciwpożarowe. Przebywając w lesie, na podsuszonych łąkach czy ścierniskach, zachowaj szczególną ostrożność i staraj się nie zaprószyć ognia.

Drukuj

Poszukiwania 14 latka w Dunajcu

włącz .

         Dzisiaj w godzinach przedpołudniowych ( około 11:20) na wysokości kąpieliska "Mała Chorwacja" w Jurkowie chłopiec w wieku 14 lat przebywający tam z dwoma kolegami został porwany prze nurt wody. Pozostali chłopcy powiadomili służby o zaistniałej sytuacji. W miejscu zaginięcia działają strażacy z OSP Czchów, OSP Jurków, PSP Brzesko, PSP Tarnów. Niestety na dzień dzisiejszy poszkodowanego nie udało się odnaleźć. Pomimo, iż Dunajec w naszym rejonie niejako traci na swym górskich charakterze nie możemy zapominać, że jest to rwista oraz nieprzewidywalna rzeka, która bardzo często zmienia kształt dna swego koryta.

fot. OSP Czchów

Więcej zdjęć w zakładce interwencję służb