Logo
Drukuj

BURZE

włącz .

         

Zasady bezpiecznego zachowania w czasie burzy, silnego wiatru, intensywnych opadów, niskich
i wysokich temperatur.

 

Podczas burzy

Porażonym może zostać każdy, kto podczas burzy przebywa na świeżym powietrzu. Najbardziej narażeni są ludzie i zwierzęta na otwartej przestrzeni, wtedy, gdy są najwyższym punktem w okolicy. Gdy dojdzie do bezpośredniego uderzenia w człowieka szanse na przeżycie maleją prawie do zera, chociaż istnieją wyjątki.
Główną przyczyną śmierci porażonego jest nieudolność pracy serca po przepływie silnego prądu. Przepływ przez ciało prądu pioruna powoduje szok, na który ludzkie serce reaguje migotaniem komór. Jest to nieregularne i szybkie drganie mięśnia sercowego, co (jeśli nie zostanie zastosowany masaż serca) w końcu powoduje ustanie pracy serca. Na przywrócenie poprawnej akcji serca i oddechu jest mało czasu - kilka minut, im dłużej nie zastosowana została pierwsza pomoc, tym mniejsze szanse na przeżycie.
Drukuj

Plebiscyt Gazety Krakowskiej

włącz .

     Właśnie zakończyło się głosowanie na etapie powiatowym w ramach plebiscytu organizowanego przez Gazetę Krakowską na „Strażaka Roku” oraz „Jednostkę OSP Roku”. Z naszej gminy osoby biorące udział w plebiscycie uplasowały się na następujących miejscach:

Marcin Baczewski, OSP Czchów (STO.165) 438głosów SMS pod nr 72355 o treści STO.165

Paweł Kantek, OSP Czchów (STO.167) 340głosów SMS pod nr 72355 o treści STO.167

Tomasz Malaga, OSP Tymowa (STO.171) 34głosy SMS pod nr 72355 o treści STO.171

Antoni Krzyżak, OSP Biskupice Melsztynskie (STO.428) 0głosów SMS pod nr 72355 o treści STO.428

Jednostka OSP:

OSP Tymowa (OS.499) 4głosy SMS pod nr 72355 o treści OS.499

OSP Czchów (OS.496) 3głosy SMS pod nr 72355 o treści OS.496

OSP Biskupice Melsztyńskie (OS.495) 0głosów SMS pod nr 72355 o treści OS.495

OSP Jurków (OS.497) 0głosów SMS pod nr 72355 o treści OS.497

OSP Tworkowa (OS.498) 0głosów SMS pod nr 72355 o treści OS.498

OSP Złota (OS.500) 0głosów SMS pod nr 72355 o treści OS.500

Zachęcamy od dalszego głosowania. Dane pobrane ze strony Gazety Krakowskiej na dzień 5 maja 2017

Drukuj

O!strzegator

włącz .

     Przekazujemy informację nt. testowania nowego systemu informowania mieszkańców o zagrożeniach, szczegóły poniżej:

Test systemu geokomunikatów
Urząd Miejski w Czchowie planuje uruchomienie systemu do szybkiego i bezpośredniego informowania Mieszkańców oraz osób przebywających na terenie gminy o sytuacjach awaryjnych, zagrożeniach, komunikatach, ale także o planowanych imprezach kulturalnych, wydarzeniach sportowych, zebraniach wiejskich itp.
Do testów została wytypowana platforma firmy MCSS sp. z o.o. z Krakowa. System daje możliwość przesyłania informacji bezpośrednio na telefony komórkowe osób znajdujących się w zdefiniowanym przez nadawcę miejscu, bez znajomości ich numerów telefonów, adresów email lub innych danych teleadresowych. Rozwiązanie nie wymaga wcześniejszej rejestracji użytkowników ani udostępniania przez nich jakichkolwiek danych osobowych. Odbiorca otrzymuje komunikaty dotyczące miejsca, w którym się znajduje lub innych, zdefiniowanych przez niego, lokalizacji. W systemie publikowane są także ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz komunikaty o utrudnieniach drogowych Głównej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Faza testowa polegać będzie na odbieraniu komunikatów wysyłanych m.in. przez Urząd przez grupę testerów. W związku z tym zwracam się do Pracowników posiadających telefon/smartfon z systemem Android (wersja 3.0 i nowsze) o pobranie i zainstalowanie aplikacji O!strzegator (https://play.google.com/store/apps/details…). Aplikację można pobrać poprzez Sklep Play (Google Play) – ikona w systemie Android, wpisując nazwę aplikacji w polu wyszukiwania, a następnie instalując odnalezione oprogramowanie. Po instalacji należy otworzyć aplikację, a w ustawieniach zaznaczyć interesujące nas kategorie otrzymywanych komunikatów.

Aplikacja określa położenie telefonu na podstawie włączonej usługi lokalizacji GPS. W przypadku, gdy użytkownik nie chce włączać usługi automatycznej lokalizacji należy w ustawieniach dodać interesującą nas lokalizację, np. Czchów.