Logo
Drukuj

O!strzegator

włącz .

     Przekazujemy informację nt. testowania nowego systemu informowania mieszkańców o zagrożeniach, szczegóły poniżej:

Test systemu geokomunikatów
Urząd Miejski w Czchowie planuje uruchomienie systemu do szybkiego i bezpośredniego informowania Mieszkańców oraz osób przebywających na terenie gminy o sytuacjach awaryjnych, zagrożeniach, komunikatach, ale także o planowanych imprezach kulturalnych, wydarzeniach sportowych, zebraniach wiejskich itp.
Do testów została wytypowana platforma firmy MCSS sp. z o.o. z Krakowa. System daje możliwość przesyłania informacji bezpośrednio na telefony komórkowe osób znajdujących się w zdefiniowanym przez nadawcę miejscu, bez znajomości ich numerów telefonów, adresów email lub innych danych teleadresowych. Rozwiązanie nie wymaga wcześniejszej rejestracji użytkowników ani udostępniania przez nich jakichkolwiek danych osobowych. Odbiorca otrzymuje komunikaty dotyczące miejsca, w którym się znajduje lub innych, zdefiniowanych przez niego, lokalizacji. W systemie publikowane są także ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz komunikaty o utrudnieniach drogowych Głównej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Faza testowa polegać będzie na odbieraniu komunikatów wysyłanych m.in. przez Urząd przez grupę testerów. W związku z tym zwracam się do Pracowników posiadających telefon/smartfon z systemem Android (wersja 3.0 i nowsze) o pobranie i zainstalowanie aplikacji O!strzegator (https://play.google.com/store/apps/details…). Aplikację można pobrać poprzez Sklep Play (Google Play) – ikona w systemie Android, wpisując nazwę aplikacji w polu wyszukiwania, a następnie instalując odnalezione oprogramowanie. Po instalacji należy otworzyć aplikację, a w ustawieniach zaznaczyć interesujące nas kategorie otrzymywanych komunikatów.

Aplikacja określa położenie telefonu na podstawie włączonej usługi lokalizacji GPS. W przypadku, gdy użytkownik nie chce włączać usługi automatycznej lokalizacji należy w ustawieniach dodać interesującą nas lokalizację, np. Czchów.

Drukuj

RSO do sprawdzenia na naszym portalu

włącz .

     Od dzisiaj na naszym portalu można sprawdzić wszystkie informację Regionalnego systemu ostrzegania. Co to jest RSO i jak działa?

     Regionalny System Ostrzegania to usługa powiadamiania obywateli o lokalnych zagrożeniach nie tylko na stronach internetowych urzędów wojewódzkich, ale też w telewizji i aplikacjach na komórki. Komunikaty dotyczą różnego rodzaju lokalnych zagrożeń, jak np. klęski żywiołowe i sytuacje na drogach.


„Chciałbym podkreślić, że komunikaty generowane za pomocą Regionalnego Systemu Ostrzegania będą dotyczyły tylko naprawdę istotnych zdarzeń. Nie będzie tam ostrzeżeń dotyczących np. niewielkiego korka, utrudnień na drogach czy przymrozków ” – powiedział Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji. Minister Halicki zapowiada również, że już wkrótce w aplikacji na telefony komórkowe pojawi się opcja „push”, dzięki której powiadomienia z ostrzeżeniami będą się pojawiały na telefonach bez konieczności „wchodzenia” w aplikację. „Dotyczy to oczywiście osób, które posiadają zainstalowaną aplikację RSO w swoich urządzeniach mobilnych.” – mówi szef MAC.
Drukuj

Korytarz ratunkowy

włącz .

 

        Nasza gmina położona jest w sąsiedztwie autostrady, każdy kto kiedyś nią jechał wie, że dojazd służb jest utrudniony i możliwy jedynie bocznymi drogami obsługi bądź pasem awaryjnym. Drogi serwisowe poprowadzone wzdłuż pasa drogowego niestety stwarzają kolejny problem związany z pokonaniem przez ratowników płotów, oraz rowów odprowadzających wodzę. Pozostaje pas awaryjny na głównej nitce autostrady, co jednak gdy i on jest zakorkowany przez pojazdy które na nim się znajdują. Jedynym rozwiązaniem jest stworzenie tgz „Korytarza ratunkowego”. Pamiętajmy o tym gdy na naszej drodze dojdzie do jakiegoś zdarzenia drogowego nie tylko na autostradzie ale i na innych drogach publicznych.