Logo
Drukuj

Dotację MSWiA warte 100mln zł

włącz .

Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło program warty 100 milionów zł, który przeznaczony jest dla Ochotniczych Straży Pożarnych w całej Polsce. Program jest ukierunkowany na zwiększenie bezpieczeństwa Polaków" – mówił w środę Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas uroczystości przekazania sprzętu ratowniczego dla strażaków.

          Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło ogólnopolski program, dzięki któremu do Ochotniczych Straży Pożarnych w całym kraju trafi nowoczesny sprzęt ratowniczy o wartości przekraczającej 100 milionów złotych. Środki będą pochodzić z Funduszu Sprawiedliwości. Strażacy, niosący ochotniczo pomoc ofiarom wypadków, zostaną wyposażeni w profesjonalne zestawy medyczne i defibrylatory.

- To jest największe w historii takie dofinansowanie dla Ochotniczych Straży Pożarnych – podkreślił minister Ziobro. - Moja decyzja jest wyrazem szacunku dla tej formacji, szacunku jako Ministra Sprawiedliwości, ale też i rządu dobrej zmiany, który pokazuje, że myśli o bezpieczeństwie Polaków, szanuje i docenia tych wszystkich, którzy poświęcają swój czas i zaangażowanie działając w ramach Ochotniczych Straży Pożarnych – dodał.

Drukuj

Akcja ratunkowa na Nangar Parbat

włącz .

 

         Ostatnie dwa dni na fanpage portalu zostały poświęcone wydarzeniu które rozgrywało się ponad 4,5tys. km od naszej gminy w niedostępnej górze Nanga Parbat. Staraliśmy się na bieżąco przedstawiać sytuację dwójki himalaistów którzy utknęli na wysokości ponad 7000m oraz akcji ratunkowej z jednej strony ze względu na Polskie pochodzenie uczestników wyprawy oraz na poświęcenie jakim wykazali się członkowie ekipy K2 w celu uratowania Tomasza Mackiewicza oraz Elizabeth Revol. Pierwsze niepokojące informację pojawiły się w piątek gdy Francuska przez telefon satelitarny poinformowała o kłopotach przy zejściu. Zły stan Mackiewicza pozwolił jedynie na zejście do 7200m dalszą powolną drogę w dół prowadziła sama Elizabeth. Gdy informacja o kłopotach została potwierdzona bez chwili wahania członkowie Narodowej Wyprawy na K2 postanowili ruszyć na ratunek. Niestety kłopoty z transportem pozwoliły zacząć akcję wejścia po poszkodowanych dopiero w sobotę wieczorem. Mimo silnego wiatru temperatury -40C oraz nocy dwójka naszych himalaistów Adam Bielecki oraz Denis Urubko w zawrotnym tempie pokonali prawie 2000m przewyższenia dostając się do schodzącej w dół Revol. Niestety pogoda nie pozwoliła na dotarcie do naszego rodaka Tomasza Mackiewicza który znajduję się na wysokości 7200m. W 18 godzin Bielecki i Urubko dokonali niemożliwego pokonali płaską oblodzoną ścianę dostając się do Elizabeth oraz transportując ją w dół. Niestety Tomasz Mackiewicz na zawsze pozostanie na Nangar Parbat którą ostatecznie zdobył. Wielki szacunek dla himalaistów którzy ryzykując życiem udowodnili, że poświęcenie i determinacja pozwoliła ocalić jedno życie. Polscy „Lodowi Wojownicy” Adam Bielecki, Denis Urubko, Piotr Tomala, Jarosław Botor!

Adam Bielecki oraz Denic Urubko z uratowaną Elizabeth Revol

fot.Adam Bielecki

 

"Człowiek jest tylko mocny w stosunku do drugiego człowieka w pyskówkach, w przekomarzankach...Swoją wartość często opiera na materii, która przecież jak wiadomo - a to w górach tu najlepiej widać - jest po prostu tymczasowa. Zresztą jak i sam człowiek."

fot. Tomasz Mackiewicz facebook

 

Drukuj

Uważajmy z fajerwerkami w Sylwestra

włącz .

Każda zabawa sylwestrowa nie może obyć się bez fajerwerków. Musimy jednak pamiętać o niebezpieczeństwie jakie stwarzają podczas ich użytkowania. Prezentujemy 10 zasad dzięki którym unikniemy niemiłych niespodzianek. Przypominamy również aby zawsze zapoznać się z instrukcją oraz postępować zgodnie z nią.

Drukuj

Uwaga na niskie temperatury!

włącz .

Jak informuję Regionalny system ostrzegania w nocy z dnia 18 na 19 grudnia 2017 może wystąpić spadek temperatur, miejscami nawet do -15 stopni