Logo
Drukuj

Akcja ratunkowa na Nangar Parbat

włącz .

 

         Ostatnie dwa dni na fanpage portalu zostały poświęcone wydarzeniu które rozgrywało się ponad 4,5tys. km od naszej gminy w niedostępnej górze Nanga Parbat. Staraliśmy się na bieżąco przedstawiać sytuację dwójki himalaistów którzy utknęli na wysokości ponad 7000m oraz akcji ratunkowej z jednej strony ze względu na Polskie pochodzenie uczestników wyprawy oraz na poświęcenie jakim wykazali się członkowie ekipy K2 w celu uratowania Tomasza Mackiewicza oraz Elizabeth Revol. Pierwsze niepokojące informację pojawiły się w piątek gdy Francuska przez telefon satelitarny poinformowała o kłopotach przy zejściu. Zły stan Mackiewicza pozwolił jedynie na zejście do 7200m dalszą powolną drogę w dół prowadziła sama Elizabeth. Gdy informacja o kłopotach została potwierdzona bez chwili wahania członkowie Narodowej Wyprawy na K2 postanowili ruszyć na ratunek. Niestety kłopoty z transportem pozwoliły zacząć akcję wejścia po poszkodowanych dopiero w sobotę wieczorem. Mimo silnego wiatru temperatury -40C oraz nocy dwójka naszych himalaistów Adam Bielecki oraz Denis Urubko w zawrotnym tempie pokonali prawie 2000m przewyższenia dostając się do schodzącej w dół Revol. Niestety pogoda nie pozwoliła na dotarcie do naszego rodaka Tomasza Mackiewicza który znajduję się na wysokości 7200m. W 18 godzin Bielecki i Urubko dokonali niemożliwego pokonali płaską oblodzoną ścianę dostając się do Elizabeth oraz transportując ją w dół. Niestety Tomasz Mackiewicz na zawsze pozostanie na Nangar Parbat którą ostatecznie zdobył. Wielki szacunek dla himalaistów którzy ryzykując życiem udowodnili, że poświęcenie i determinacja pozwoliła ocalić jedno życie. Polscy „Lodowi Wojownicy” Adam Bielecki, Denis Urubko, Piotr Tomala, Jarosław Botor!

Adam Bielecki oraz Denic Urubko z uratowaną Elizabeth Revol

fot.Adam Bielecki

 

"Człowiek jest tylko mocny w stosunku do drugiego człowieka w pyskówkach, w przekomarzankach...Swoją wartość często opiera na materii, która przecież jak wiadomo - a to w górach tu najlepiej widać - jest po prostu tymczasowa. Zresztą jak i sam człowiek."

fot. Tomasz Mackiewicz facebook