Logo
Drukuj

Pożar sadzy w kominie

włącz .

         Wraz z nadejściem zimy pojawiają się liczne zagrożenia wynikające z ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych. Jednym z nich jest wystąpienie pożaru sadzy w przewodzie kominowym. Przyczyną takiej sytuacji jest spalanie materiałów które pod wpływem spalania wydzielają liczne substancje smoliste oraz sadzę która osadza się w przewodzie kominowym.

Drukuj

Opony zimowe, czy warto?

włącz .

           Wymiana opon letnich na zimowe wiąże się z kosztami których każdy z nas chciałby uniknąć, jednak czy warto oszczędzać na naszym bezpieczeństwie. Opracowanie graficzne zespołu Onet przedstawia co daje nam korzystanie z opon zimowych oraz jakie są podstawowe różnice między oponą letnią oraz zimową.

Drukuj

Kierowanie ruchem podczas uroczystości

włącz .

Zgodnie z Rozporządzeniem MSWiA z dnia 6 lipca 2010 r. w sprawie kierowania ruchem drogowym (Dz. U. z dnia 9 lipca 2010 r.):
„§ 2. 1. Do dawania poleceń i sygnałów uczestnikowi ruchu lub innej osobie znajdującej się na drodze upoważnia się:
2) strażaków jednostek ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w art. 15 pkt 1a-5 i 8 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej – podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej”.
Czynności porządkowe organizowane przy cmentarzach nie są działaniami ratowniczymi, druhom nie przysługuje ekwiwalent ani też świadczenia odszkodowawcze w wyniku ewentualnych nieszczęśliwych zdarzeń.

Drukuj

Kilka wskazówek jak się zachować w sytuacji kryzysowej nad wodą

włącz .

Kilka przydatnych porad w sytuacjach jakie mogą nas spotkać podczas wypoczynku nad wodą.

  • Wybieraj tylko strzeżone kąpieliska i miejsca wyznaczone do kąpieli
  • Nie korzystaj z kąpieli w miejscach zabronionych, np. na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu portów, mostów, zapór itp.
Drukuj

Uwaga na kleszcze

włącz .

Grzybiarz. Drwal. Rowerzysta. Spacerowicz z psem. Przedszkolaki ona ścieżce edukacyjnej. Biegacz. Leśniczy. Każdy z nas jest dla kleszczy potencjalnym żywicielem. Zapraszamy do lektury niezbyt przyjemnego, ale bardzo cennego artykułu.

Mylne jest przekonanie, że kleszcze związane są tylko z lasami. Nierzadko można je spotkać w centrum miast, a nawet w piwnicy. Te należące do rodziny pajęczaków niebezpieczne roztocza często rezygnują z „polowania” na leśne zwierzęta, swoich naturalnych żywicieli. Za to z coraz większym zapałem atakują ludzi. Czają się już nie tylko w lasach, ale i w miejskich parkach, ogródkach działkowych, na skwerach, na przydomowych klombach, na trawnikach. Ponieważ sprzyjają im ciepłe zimy, powoli stają się prawdziwą plagą. Czy można się przed nimi obronić?

Co nas gryzie?
Wszystkie stadia rozwojowe pajęczaka upatrują sobie żywicieli w ludziach. A ma ich trzy. Każda z postaci związana jest z inną porą roku i preferuje inny sposób atakowania.